Pradenie

Vlna o akej snívaš...

  • DOMOV
  • MOJA VLNENÁ CESTA
  • VLNA A INÉ VLAKNA
  • PRÍPRAVA VLÁKIEN NA PRADENIE
  • TECHNIKY PRADENIA
  • GALÉRIA
    • CONTACT
  • BLOG

 

 

smoothie

Čo je to pradenie a ako delíme priadze podľa vrstiev

Pradenie je vyťahovanie vlákien z pripraveného materiálu a ich skrúcanie jedným smerom za použitia vretienka, alebo kolovrátku.

 

 

Prečo vyťahovanie? Aby sa neskrútil celý materiál a miesto dlhej priadze nevzniklo jedno krátke, hrubé pokrútené čudo.
A prečo skrúcanie? Aby vlákna držali pokope a tvorili priadzu. Je nutné vlákna skrútiť tak, aby po sebe nekĺzali a priadza sa „nepretrhla“, ale zasa ich neprekrútiť natoľko, že bude priadza tvrdá a sama sa aj po konečnom zaxifovaní bude skrúcať ďalej a ovplyvňovať správanie sa výrobku z nej.

Ak teda vyťahujeme vlákna a zároveň skrúcame, vzniká nám pod rukami priadza - tzv. jednonitka – je to priadza zložená z jednej nite. Túto priadzu namotávame pri práci na vretienko, alebo na cievku kolovrátku. Pokiaľ potrebujeme pre svoj ďalší zámer pevnejšiu priadzu, alebo jej chceme dať inú štruktúru, môžeme ju po upradení ešte spriasť do dvojnitky, či troj a viacnitky. To, že je výsledná priadza zložená z viacerých nití neznamená, že musí byť hrubšia ako jednonitka. Záleží to od hrúbky jednonitiek, ktoré sa v nej spojili. Jednonitka môže byť jemná ako pavučinka, ale aj hrubá ako predlaktie. Môže byť rovnomerná, aj nie. Možností je neúrekom.

 

Druhy priadzí podľa vrstiev.
Základom všetkých priadzí je tzv. jednonitka – jednopramenná priadza z prvého pradenia.
Môže byť sama o sebe konečným produktom, ale aj základným stavebným kameňom pre dvoj a viac nitku, či niektoré druhy umeleckých priadzí – napr. obtáčaná (corespun).
Odporúča sa priasť jednonitky vždy jedným a tým istým smerom, to znamená, aby sa koleso kolovrátku alebo vretienko točilo vždy rovnako (obyčajne v smere hodinových ručičiek – vzniká takzvaný S zákrut). To preto, aby ste nemali problém, do ktorej strany priasť viacnitku.
Jednonitka môže byť jemná ako vlas, ale aj hrubá ako predlaktie.

 

       

 
Dvojnitka
Priadza zložená z dvoch jednonitiek spradených dokopy. Spriadame ich v opačnom smere, ako boli upradené – teda ak jednonitky pradieme v smere hodinových ručičiek, tak dokopy ich spriadame v protismere hodinových ručičiek.
Jednonitky v dvojnitke môžu byť rovnako, ale aj rôzne hrubé, podľa želaného efektu. Môžu sa skrúcať rovnomerne, alebo môže jedna obtáčať druhú a vytvárať zaujímavé efekty.
 
        
 
 
Trojnitka
Priadza zložená z troch jednonitiek. Poznáme tradičnú trojnitku – kedy spriadame 3 rôzne jednonitky súčasne dokopy, alebo trojnitku pradenú technikou Navajo z jednej jednonitky.
Ďalšou možnosťou je spradenie dvoch jednonitiek dokopy a ich následné spradenie s ďalšou jednonitkou.
 
       
 
Štvornitka
Priadza zložená zo 4 jednonitiek. Aj tu je viacero možností, ako ju docieliť. Buď spradieme 4 jednonitky naraz, alebo upradieme dve dvojnitky a tie potom dokopy do štvornitky.
 
 
Viacnitka
Priadza zložená z ľubovoľného počtu jednonitiek. Na fotografiách je 8-nitka.
 
      
 
 

Zdá sa Vám to, čo ste videli nudné?

Prejdeme Teda k ART - teda umeleckým priadzam.

Tu je len zlomok toho, čo sa dá pri pradení vytvoriť... Priadze sa môžu spriasť do taru mušličiek, môžu sa špirálovito obtáčať, jedna môže obtáčaním celkom zakryť druhú, môžu tvoriť "včelie úly", môžu obsahovať stuhy, krajky, pierka, flitre, hodvábne kokony, drobné prívesky, lokne z ovčej vlny, či mohéru... Možností je neúrekom.

Jednonitky

V súčastnosti na Slovensku najpopulárnejšia ručne pradená priadza - hrubá / tenká (Thick and thin).

 

      

 

Uzlíková priadza.

 

 

Dvojnitky

Korálková

 

Dvojnitka thick and thin.

      

 

Postupne budem dopĺňať aj ďalšie ukázky ručne pradených vĺn.

Želám príjemnú zábavu pri pradení a pri spracovaní ručne pradenej vlnky :).

 
 

Pradenie
e-shop: https://www.sashe.sk/Pradenie
e-mail: hacik@meridan.sk  | tel: +421 948 871 430

Copyright © 2015 

vytvorené systémom ClickEshop.sk